Knokke na de zomer; veilige haven of toch rentegevoelig?
Knokke blijft een veilige haven voor kwalitatief vastgoed. De markt wordt selectiever, maar voor uitzonderlijke panden op toplocaties blijft de vraag sterk. De sleutel? Kwaliteit, schaarste en de juiste prijs.
Knokke na de zomer: veilige haven of toch rentegevoelig?
Nu de zomervakantie achter ons ligt, is het een goed moment om de pols te voelen van de vastgoedmarkt in Knokke. De economische omgeving blijft uitdagend. De rente ligt duidelijk hoger dan enkele jaren geleden, inflatie blijft voelbaar en kopers zijn kritischer geworden. Tegelijk merken we dat kwalitatief vastgoed op de beste locaties opvallend goed standhoudt.
De centrale vraag voor de komende maanden is dan ook duidelijk: wat zal uiteindelijk de bovenhand halen? De rentegevoeligheid van de markt of het veiligehaveneffect van schaars en kwalitatief vastgoed?
Onze eigen ervaring deze zomer stemt alvast positief. In de zomer van 2026 verkocht ons kantoor meer vastgoed dan tijdens de zomers van de voorbije jaren. Vooral in het hogere segment bleef de activiteit goed, met voldoende transacties en prijzen die over het algemeen stabiel tot licht stijgend bleven.
Dat betekent uiteraard niet dat alles vanzelf verkoopt. Integendeel. De markt is duidelijk selectiever geworden en uit een rondvraag bij collega’s en notarissen blijkt dat er eerder wat minder transacties zijn. Maar minder transacties betekenen niet noodzakelijk lagere prijzen. De markt kan vertragen terwijl uitzonderlijke panden hun waarde behouden of zelfs verder stijgen.
Vastgoed als veilige haven
Vermogende kopers blijven op zoek naar tastbare activa op locaties waar het aanbod structureel beperkt is. Prime vastgoed combineert verschillende elementen die moeilijk reproduceerbaar zijn: ligging, uitzicht, architectuur, levenskwaliteit en schaarste.
Knokke beschikt op dat vlak over enkele uitzonderlijke troeven.
De kustlijn is beperkt, bouwgrond is schaars en op de meest gegeerde locaties komt slechts sporadisch kwalitatief vastgoed op de markt. Een appartement met een uitzonderlijk zeezicht, een gerenoveerde villa in het Zoute of een eigendom op een absolute topligging kan niet zomaar worden vervangen door een vergelijkbaar alternatief.
Dat creëert een zekere bescherming tegen algemene marktbewegingen. Het betekent niet dat prijzen onbeperkt kunnen stijgen, maar wel dat het beste vastgoed zich anders gedraagt dan de gemiddelde woningmarkt.
Arbitrage et du juste prix
Misschien is dat uiteindelijk de belangrijkste evolutie van vandaag. De koper verdwijnt niet. Hij wordt kritischer. In Frankrijk wordt deze marktbenadering mooi omschreven als een kwestie van “arbitrage et du juste prix”: vergelijken, selecteren en uiteindelijk kopen wanneer kwaliteit en prijs correct in verhouding staan. Die omschrijving past bijzonder goed bij wat we vandaag in Knokke merken.
Ligging, oriëntatie, uitzicht, renovatiekwaliteit, terras, parkeercomfort en architectuur worden steeds belangrijker. De verschillen tussen panden worden opnieuw scherper gewaardeerd. Een uitzonderlijk pand mag een uitzonderlijke prijs hebben. Maar een doorsnee eigendom die geprijsd wordt alsof ze uitzonderlijk is, zal langer te koop blijven en uiteindelijk geconfronteerd worden met onderhandelingen.
Dat is wellicht de grootste verandering tegenover de zeer sterke markt van enkele jaren geleden. Toen konden algemene prijsstijgingen heel wat verschillen tussen panden maskeren. Vandaag wordt kwaliteit opnieuw veel duidelijker beloond.
En wat zal de bovenhand halen?
Dat blijft de interessante vraag voor het najaar van 2026 en het begin van 2027. Enerzijds zal de hogere rente ongetwijfeld blijven wegen op een deel van de markt. Wie financiering nodig heeft, wordt geconfronteerd met hogere maandlasten. Ook investeerders vergelijken vastgoed opnieuw nadrukkelijker met andere activaklassen. Anderzijds blijft de vermogenspositie van de typische koper van luxevastgoed relatief sterk. Bovendien blijft de voorraad van werkelijk uitzonderlijke eigendommen in Knokke zeer beperkt.
Daarom verwachten wij niet één uniforme markt. De verschillen binnen de markt zullen wellicht juist groter worden. Correct geprijsde eigendommen op goede locaties zullen vlot blijven verkopen. Panden met minder sterke kenmerken of een te ambitieuze vraagprijs zullen daarentegen meer tijd nodig hebben. Onze eigen verkoopresultaten van deze zomer bevestigen alvast dat er nog steeds voldoende kopers aanwezig zijn. De markt is niet verdwenen; ze is vooral selectiever geworden.
En misschien is dat uiteindelijk de belangrijkste conclusie. Voor de beste panden op de beste liggingen zullen er altijd kopers zijn.
Niet tegen eender welke prijs, maar wel tegen de juiste prijs. De uitdaging voor verkopers én vastgoedmakelaars wordt daarom steeds meer dezelfde: niet alleen bepalen wat een eigendom waard zou kunnen zijn, maar vooral begrijpen waar vandaag het “juste prix” ligt waarop kwaliteit, schaarste en koopbereidheid elkaar ontmoeten.